tapu-harci-nasil-hesaplanir-ne-kadardir

2013 tapu harcı nasıl hesaplanır, ne kadar tutar?

Konut alım – satımında ödenmesi gereken bir vergi olan tapu harcı için mevcut oran 2013 yılında değişerek binde 20 oldu. Peki 2013 tapu harcı nasıl hesaplanır? İşte yanıtı…

Konut alırken veya satarken karşınıza çıkacak masraflardan biri de tapu harcıdır. Tapu harcının nasıl hesaplanacağına gelmeden önce tapu harcının ne olduğunu açıklamakta fayda var. Tapu harcı, gayrimenkul veya taşınmaz alım – satımında verilen tapu hizmetinin karşılığı olarak alınıyor. Diğer bir ifadeyle, Tapu İl Müdürlükleri’nce verilen tapu hizmetleri için ödenen bir vergi çeşidi olarak karşımıza çıkıyor.

Peki konut veya taşınmaz alım – satımında ne kadar tapu harcı ödeyeceksiniz? Bu sorunun yanıtı ise 2013 yılında yenilenen ilgili mevzuatta yer alıyor. 2012 yılı mevzuatına göre, bir konut alırken veya satarken söz konusu konutun bedeli üzerinden binde 33 oranında tapu harcı ödemek gerekiyordu. Ancak belirttiğimiz gibi bu mevzuat 2013 yılında yenilendi. Yeni mevzuata göre 2013 yılında konut alacak veya satacaklar, konutun gerçek bedeli üzerinden binde 20 oranında tapu harcı ödeyecekler. Ancak bu oran hem alıcı hem de satıcı için ayrı ayrı hesaplanacağından, bir evin satışı sırasında ödenmesi gereken tapu harcı, evin tapudaki değeri üzerinden toplamda binde 40 olacaktır.

Tapu harcını kim öder?
Kanunen zorunlu olan tapu harcının hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmesi gerekiyor. Yani bir konut alırken veya satarken, gerçek satış bedeli üzerinden binde 20’şer oranında alınan tapu harcının alıcı ve satıcı tarafından birlikte ödenmesi şart.

Tapu harcı döner sermaye
2013 tapu harcı hesaplama konusuna açıklık getirdikten sonra gelelim tapu harcı döner sermaye masraflarına. Yukarıda belirttiğimiz tapu harcı oranı içinde döner sermaye masrafları bulunmuyor. Yani söz konusu bu masrafların tapu harcından ayrı ödenmesi gerekiyor. Tapu harcı döner sermaye masrafları ise yaklaşık 150 – 200 TL arasında seyrediyor.

2013 Tapu harcı nasıl hesaplanır?
2013 tapu harcı hesaplama için aşağıdaki örnekleri baz alabilirsiniz;

– 500 bin TL’lik konut satışında 10 bin TL tapu harcı ödenirken,
– 400 bin TL’lik konut satışında 8 bin TL,
– 300 bin TL’lik konut satışında 6 bin TL,
– 200 bin TL’lik konut satışında 4 bin TL,
– 100 bin TL’lik konut satışında ise 2 bin TL tapu harcı ödeniyor.

Bu rakamlar hem alıcının hem satıcının ödemesi gereken tapu harcı miktarını gösteriyor. Toplam tapu harcı ise alıcı ve satıcının ikisinin de ödeyeceği tutar olacaktır. Yani 500 bin’lik konut için toplamda 20 bin TL’lik tapu harcı ödenmesi gerekli. 100 bin TL’lik konus içinse 4 bin TL.

Tapu harcı cezası
Konut alım – satımında alınan tapu harcının ödenmesi zorunlu. Kanunla kesinleştirilmiş olan bu yükümlülüğün gerçekleştirilmediği durumlarda ceza ödememek kaçınılmaz. Yani Maliye Bakanlığı’nın kontrolünde olan ev alım satımları için alınan tapu harcı ödenmezse cezalar kapınızı çalacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>