risk

Apartman risk değerlendirmesi nasıl yapılır?

 

1 Ocak 2013 tarihinden itibaren apartmanlarda risk değerlendirmesi yaptırmak zorunlu oldu. Peki apartman risk değerlendirmesi nasıl yapılır ve maliyeti nedir?

30 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, birçok yeni uygulamayı da beraberinde getirdi. Apartman risk değerlemesi de bu yeniliklerden biri. Uygulamaya göre, güvenlik görevlisi ya da kapıcı gibi çalışanı olan tüm apartmanlar risk değerlendirmesi yaptırmak zorunda. Yeni uygulama kapsamında apartman kat malikleri de işveren olarak değerlendiriliyor.

Adım adım apartman risk değerlendirmesi
Apartmanlarda risk değerlendirmesi yaptırmak için en az bir çalışanın olması yeterli. Değerlendirmeyi yaptırmak için öncelikle ikamet edilen meskenin büyüklüğünü göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yani tek blok ve tek çalışanı olan küçük meskenlerin risk değerlemesini malikler bizzat kendileri yapabiliyor. Bunun için kat malikleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayımlanan risk değerlendirme formlarına ulaşacaklar. Daha sonra Bakanlığın yayımladığı bu formu dolduracak ve muhafaza edecekler. Son olarak da, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü müfettişinin denetlemeye geldiği gün formu gösterecekler.

Büyük yapıların değerlemesi
Birden fazla blok ve çalışana sahip meskenlerde ise risk değerlendirmesi yaptırmak için Bakanlık lisanslı değerleme firmalarıyla anlaşmak mümkün. Söz konusu firma, risk değerinin ölçüleceği meskeni inceleyerek raporunu hazırlar ve bunu kat maliklerine teslim eder.

Apartman risk değerlendirmesi nasıl yapılır?’ dedikten sonar gelelim işin maliyetine. Risk değerlendirmesi yapan firmalara ödeyeceğiniz ücret ortalama olarak 300 TL + KDV. Söz konusu bu rakam Bakanlığın belirlediği asgari ücretler.

Apartman risk değerlendirme formu
İster kat malikleri ister değerleme firmaları tarafından hazırlansın, apartman risk değerlendirme formu için belli bir geçerlilik süresi bulunuyor. Ancak burada belirtilmesi gereken husus, tüm apartmanların az tehlikeli bina sınıfında olduğu. Bu durum göz önüne alındığında, yaptırılan apartman risk değerlendirmesinin geçerliliği 6 yıl oluyor.

Cezası var mı?
Apartman Risk Değerlendirmesi yaptırma zorunluluğu 1 Ocak 2013 tarihinde başladı. Bu tarihten itibaren risk değerlendirmesi yaptırılmayan her ay için 3 bin 284 TL para cezası söz konusu. Tabi bu ceza sadece Ocak ayı için geçerli. Ocak ayı takiben risk değerlemesi yaptırılmayan her ay için ödenecek para cezası ise 4 bin 851 TL.

Risk değerlemenin amacı

Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nda yer alan apartmanlarda risk değerlendirmesiyle, çalışanların sağlıklı ve tehlikesiz koşullarda görevlerinin yerine getirmeleri amaçlanıyor. Nitekim ilgili mevzuat risk değerlemesi tanımını şu şekilde yapıyor;
“İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmalar”.

Mevzuatta işverenlerin yükümlülükleri ile ilgili olarak ise şunlar belitiliyor;

İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.

Risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmiş olması; işverenin, işyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.

İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilere risk değerlendirmesi ile ilgili ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve belgeyi temin eder.

İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekan ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>