istanbul-ankara-hizli-tren-ne-zaman

İstanbul Ankara hızlı tren seferleri 30 Eylül’de test edilecek

İstanbul Ankara arası seyahat süresini 3 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinde sona yaklaşılıyor.

Altyapıda yüzde 95, üstyapıda yüzde 35 seviyesinde ilerleyen projenin 30 Eylül’de tamamlanması ve bu tarihten itibaren deneme seferlerine başlanması planlanıyor.

İstanbul Ankara hızlı tren projesi kapsamında 30 kilometrelik tünel, 10 kilometrenin üzerinde de viyadükler tamamlanırken, balast yapımı, travers konulması ve ray döşenmesi işlemleri devam ediyor.

Altyapıda yüzde 95, üstyapıda yüzde 35 seviyesinde gerçekleşme sağlanan proje çerçevesinde bine yakın makine ve 2 bin 600 kişi çalışıyor. Projede ayrıca Köseköy ve Sapanca’dan sonra İzmit’e kadar da ayrı bir çalışma daha yapılıyor. 533 kilometrelik Ankara-İstanbul hızlı tren güzergahının açılışı 29 Ekim’de Marmaray Projesi ile birlikte yapılacak.

Hızlı trene 12 milyar dolar para harcanacak
İstanbul Ankara hızlı tren hattı tamamlandığında Gebze’de Marmaray ile entegre olarak Avrupa ile kesintisiz yolcu ve yük taşımacılığı yapılacak. 533 km olan İstanbul Ankara hızlı tren projesinin tamamlanmasıyla seyahat eden yolcu içerisinde yüzde 10 olan demiryolu yolcu payı yüzde 78’e yükselecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>