3-kopru-guzergahi-nerelerden-gececek

3. köprü güzergahı nerede açıklıyoruz

İstanbul’a yapılacak üçüncü boğaz köprüsü güzergahı İstanbul’un epeyce kuzeyinden geçecek. TEM bağlantı noktaları ise Avrupa Yakasında İstoç ile Anadolu Yakasında Çekmeköy – Reşadiye’de olacak.

29 Mayıs 2013’de resmi olarak temeli atılan 3. Boğaz köprüsü, yani Yavuz Sultan Selim köprüsü güzergahı belli oldu. Anadolu Yakası’nda Poyrazköy’de inşa edilecek 3. Köprü bacağının Avrupa Yakası’ndaki bacağı ise Garipçe’de olacak.

3. köprü güzergahı ise TEM ile Anadolu yakasında Çekmeköy – Reşadiye’de birleşecek. Avrupa Yakası bağlantısı ise kuzeyde Odayeri’ni takiben İstoç Mahmutbey’de olacak.

3. köprü güzergahı Avrupa yakası’nda kuzeyde 3. Havalimanı’na da bağlanacak. 3. Köprü ve çevre yolları yapımının normalde 3 yıl içinde bitmesi bekleniyor. Ancak bu dev projenin en kritik noktası olan köprü inşaatının erken bitmesi, 3. Köprü ne zaman açılacak ya da bitecek sorusunun da yanıtını taşıyacak. Eğer köprü inşaatı 2 yılda bitebilirse bu kuzey Marmara otoyolunun bir parçası olan 3. Boğaz köprüsü 2015 yılında açılabilir.

3. köprü ile ilgili bir diğer ilginç bilgi de köprünün bacaklarının 1 ve 2. köprünün paralel bacakları yerine A şeklinde en tepede birbirlerine yaklaşan iki bacak mimarisinde olmasıyla ilgili. Bu yeni tasarım son zamanlarda özellikle Doğu Asya’da inşa edilen dev köprülerin tasarımında kullanılıyor.

Depreme ve ağır yüke dayanıklı bir teknik kapasiteye sahip olan A şeklindeki köprü bacakları mimarisi sayesinde toplam 10 şeritli olacak 3. boğaz köprüsünde 4’erden çift yönlü 8 şeritli araç trafiğinin yanısıra köprünün ortasında da 2 şeritli demir yolu geçişi bulunacak ancak bu demir yolu ile ilgili şu an için herhangi bir çalışma bulunmuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>