vergi

Kira gelir vergisi hesaplama 2013

Konut veya işyeri kira geliriniz var fakat bu gelirleriniz için ne kadarlık gelir vergisi ödeyeceğinizi bilmiyorsunuz. İşte kira gelir vergisi hesaplama 2013 hakkında merak ettikleriniz.


2012 yılında konut veya işyeri kira geliri elde edenler, bu gelirlerini 1 Mart 2013 akşamına kadar beyan etmekle yükümlü. Siz de sahibi olduğunuz konuttan kira geliri elde ediyorsanız, konut kira gelir vergisi 2013 hakkında dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor.

Konut kira geliri istisnası
Kira gelir vergisi hesaplama 2013 konusunda önem arz eden hususlardan biri, konut kira geliri istisnası. Buna göre, konut kira geliri 3 bin TL’nin üzerinde olmayanlar beyanname vermeyecekler. Fakat konut kira geliri 3 bin TL’nin üzerinde olanlar beyanname vererek, vergilerini ödemek zorunda.

Birden fazla evi olanlar
Konut kira gelir vergisi 2013 için bahsini ettiğimiz istisna tutarı sadece tek konut için geçerli olacak. Yani birden fazla konut kira geliri olanlar istisna kira gelirleri toplamına bir defa uygulanacak.

Kira gelir vergisi nasıl hesaplanır?
Kira gelir vergisi hesaplamalarında götürü ve gerçek gider yöntemi olmak üzere iki yöntem karşımıza çıkıyor. Bunlardan götürü gider yöntemine göre, konut kira gelirinden 3000 TL istisna düşüldükten sonra yüzde 25’lik bir indirim uygulanıyor. Gerçek gider yöntemine göre de, kişi sahip olduğu konutu kiraya verip, kendisi de kirada oturuyorsa 2012 yılı içinde ödediği kira tutarını gider olarak yazabiliyor. Ayrıca bu yöntemi seçenler kiraya verdikleri konut için yapılan borç ödemelerinin sadece faiz kısmını gider olarak yazabiliyorlar.

Örnek hesap
2012 yılında elde edilen konut kira gelirinin 12 bin TL olduğunu varsayarak, götürü gider yönetiminin seçildiğini düşünelim. Öncelikle bu rakamdan konut kira geliri istisnası olan 3 bin TL’yi çıkarmak gerekiyor. Geriye kalan 9 bin TL götürü gider yöntemine göre hesaplandığında yani 9 bin TL’nin yüzde 25’ini aldığımızda 2 bin 250 TL kalıyor. 9 bin TL’den 2 bin 250 TL’yi düştüğümüzde kalan 6 bin 750 TL vergi matrahı olur. Bu durumda ödenmesi gereken gelir vergisi de yaklaşık 1000 TL oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>