avrasya

Avrasya Tüneli son durum!

Asya ile Avrupa’yı boğaz altından birleştirecek Avrasya Tüneli projesinde 3 ay sonra tünel kazım işleri başlayacak. Avrasya Tüneli son durum bilgileri haberimizde yer alıyor.

1.3 milyar dolarlık yatırım değerine sahip olan Avrasya Tüneli projesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz aylarda fore kazık işlerinin tamamlandığı Avrasya Tüneli son durum hakkında aşağıdaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Asya ile Avrupa’yı boğazın altından birleştirecek olan Avrasya Tüneli 2013 çalışmaları kapsamında şu sıralar hafriyat işleri yapılıyor. 30 metrelik hafriyat aşamasında 8 metre kazılarak bitirildi. Eylül 2013’te hafriyat işlerinin bitilmesi planlanan projede bu tarihten sonra ise tünel kazım işleri başlayacak.

Avrasya Tüneli ne zaman bitecek?
Haydarpaşa ile Cankurtaran arasında inşa edilen Avrasya Tüneli’nin 2015 yılı içerisinde hizmete açılması planlanıyor.  Proje tamamlandığında Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki mesafe süresi 15 dakikaya inecek.

Temeli 2011’de atıldı
Toplamda 3 etaptan oluşan Avrasya Tüneli’nin temeli 26 Şubat 2011’d atılmıştı. Tamamlandığında 14.6 kilometrelik yol güzergahına sahip olacak Avrasya Tüneli, Marmaray’ın 1,8 kilometre kadar güneyinde inşa ediliyor.

İstanbul trafiğini rahatlatmak adına yapılan projelerden biri olan Avrasya Tüneli’nin etapları ise şöyle;

Avrasya Tüneli’nde 1. aşamayı, Kazlıçeşme’den Sarayburnu’na devam eden Kennedy Caddesi üzerinde U-dönüşlerin altgeçit olarak ve engellilerin erişimine uygun yaya köprülerinin üst geçit olarak inşa edilmesi oluşturuyor.

Projenin ikinci aşamasını ise boğaz geçişi meydana getiriyor. Bu bölümde, tünelin her iki ucunda havalandırma bacaları ve geçiş gişeleri, bir yakada merkezi işletme binası ile birlikte, 5.4 km’lik bir mesafe boyunca her katta çift şerit olmak üzere, iki katlı bir tünel inşaatı yapılıyor.

Avrasya Tüneli’nin 3. ve son aşamasını da Anadolu Yakası oluşturuyor. Buna göre, Göztepe’de Ankara-İstanbul Devlet Karayolu’na ulaşan mevcut D-100 yolunun iki köprülü kavşak, bir üstgeçit ve üç yaya köprüsünün engellilerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde modernizasyonu dahil olmak üzere, yaklaşık 3.8 km boyunca genişletilerek 2×3 ve 2×4 şeritten 2×4 ve 2×5 şeride çıkarılıyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>