3-kopru-kuzey-marmara-otoyolu-guzergahi-nereden-geciyor

İşte 3. köprü ve otoyolu güzergahı haritası

İstanbul’a yapılacak üçüncü köprü ve Kuzey Marmara otoyolu ya da çevre yolu ile bağlantı yollarının geçeceği güzergâhlar eğer bir değişiklik olmazsa şimdiden belli.

1-440 dosya numaralı “Kuzey Marmara Otoyol Planı” 2012 yılının Ağustos ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde 1/25.000 plan ölçeğinde onaylanmıştı. 2012 Eylül ayı başında askıya çıkarılan plan, 2012 Ekim ayı başında askıdan indirilmişti.

3. köprü güzergahı ve Kuzey Marmara otoyolu güzergahı üzerinde bulunan bölgelerin arazi fiyatları otoyol çıkış noktaları ve bağlantı yolları açısından büyük önem taşımakta.

3. köprü ve Kuzey Marmara otoyolu Anadolu Yakası güzergahı
İBB’de geçen sene onaylanan plana göre, üçüncü çevre yolu, yani Kuzey Marmara otoyolu İzmit’ten gelen Ankara İstanbul otoyolunun Gebze Şekerpınar Balcık sapağından başlıyor. Akfırat Tepeören ve Kurnaköy sapaklarına yakın olan bu yeni 3. Köprü Kuzey Marmara otoyolu Sultanbeyli’nin ormanlık alanlarından geçiyor. Daha sonra . Samandıra ve Alemdağ’ın yerleşime açık olmayan kısımlarından geçen otoyol Alemdağ Ormanı’na girdikten sonra Beykoz İshaklı, Paşamandıra, Riva ve Poyrazköy’ün ardından Avruka Yakası’nda Garipçe’ye uzanan üçüncü köprüye bağlanıyor.

3. köprü ve Kuzey Marmara otoyolu Avrupa Yakası güzergahı
Üçüncü boğaz köprüsüyle Avrupa yakasına Garipçe’den bağlanan 3. Köprü Kuzey Marmara otoyolu güzergahı yol Garipçe’nin ardından Uskumruköy ile Demirciköy’ün arasından sıyrılıp Arıköy’ün arkasından Belgrat Ormanları’na devam ediyor. Odayeri ve Ağaçlı köylerinin yerleşime açık olmayan alanlarından geçen otoyol 3. Havalimanına komşu Tayakadın ve Baklalı’nın yanından doğruca Hadımköy’e uzanıyor. Ardından Büyükçekmece Gölü’nün kuzeyinden, Çatalca İnceğiz’deki kırsal alandaki tarlaları tarayacak olan 3ç kprü otoyolu güzergahı son olarak ilerde yapımı planlanan Silivri Gazitepe’de dördüncü havalimanını teğet geçip TEM Otoyolu Kınalı çıkışında sonlanıyor.

3. köprü ve Kuzey Marmara otoyolu güzergahındaki arazi fiyatları
Köy Arazi ( m2) fiyatı
– Kurnaköy arazi fiyatları 50 – 100 TL arasında
– Alibahadır arazi fiyatları 60 -80 TL arasında
– Göllü arazi fiyatları 70 -100 TL arasında
– Bozhane arazi fiyatları 70 -100 TL arasında
– Cumhuriyet arazi fiyatları 80 -100 TL arasında
– Hüseyinli arazi fiyatları 80 -100 TL arasında
– Poyrazköy arazi fiyatları 80 – 120 TL arasında
– Sırapınar arazi fiyatları 90 -120 TL arasında
– Balçık arazi fiyatları 100 – 150 TL arasında
– Paşamandıra arazi fiyatları 120 – 150 TL arasında
– İshaklı arazi fiyatları 130 -150 TL arasında
– Akfırat arazi fiyatları 180 – 250 TL arasında
– Nişantepe arazi fiyatları 500 – 600 TL arasında
– Paşaköy arazi fiyatları 500 – 600 TL arasında
– Sancaktepe arazi fiyatları 700 – 1.400 TL arasında
– Alemdağ arazi fiyatları 1.000 – 1.500 TL arasında

3. köprü ve Kuzey Marmara otoyolu bağlantı yolları
Trafiği rahatlatması için planlanan Kuzey Marmara Otoyolu ve beraberinde daha sonra inşa edilecek olan Yüksek Hızlı Tren hattı İstanbul’un iki yakasında da bazı bölgeleri bir hayli değerlendirecek. Yeni yapılacak olan Kuzey Marmara otoyolunun çıkış noktalarına yakın bölgeler yukarıdaki rakamlara göre bolca prim yapcak. Kuzey Marmara otoyolunun Gebze Şekerpınar’daki sapağının ardından yeni yapılacak otoyolun ilk çıkış noktasını Tepeören Akfırat beldesi oluşturuyor. Akfırat’daki ikinci çıkış noktası ise F1 yarışlarının da düzenlendiği İstanbul Park yolu olacak. Buradan Sabiha Gökçen havalimanına da ulaşım sağlanacak.

Kuzey Marmara otoyolunun Anadolu yakasındaki üçüncü çıkış noktası, Sultanbeyli’ye bağlı Mevlana Mahallesi’nin yakınlarında bulunacak.. Anadolu Yakası’ndaki son çıkış noktası ise Alemdağ ile Çekmeköy arasında Şile Otoyolu’nda bulunuyor. Bu yol sayesinde ağır vasıtalı araçlar Ümraniye ya da E5’e ulaşım sağlayabilecek. Kuzey Marmara Otoyolu’nun Avrupa yakasında Çatalca’da da çıkışı var. Yeni otoyol Kınalı mevkiinde TEM ile birleşiyor.

3. köprü ve Kuzey Marmara otoyolu ekspres bağlantı yolları
3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu için Anadolu Yakası’nda TEM ile bağlantı için iki adet ekspres bağlantı yolu söz konusu. Kuzey Marmara otoyolu ekspres bağlantı yolunun birincisi, Kurtköy’ü geçtikten sonra Sultanbeyli’ye yakın bir noktada inşa edilecek. İkinci ekspres bağlantı yolu Ümraniye Cezaevi’nden başlayarak sırasıyla Alemdağ, Taşdelen ve Çekmeköy rotaları üzerinden Çavuşbaşı’ndan Ümraniye’ye varmadan TEM’e bağlanacak.
Benzer şekilde 3. Köprü ve Kuzey Marmara otoylu için Avrupa Yakası’nda da iki ekspres bağlantı yolu planı var. Üçüncü köprüyü geçtikten sonra Karaağaç ile TEM Mahmutbey İstoç gişeleri arasında bir ekspres bağlantı yolu yapılacak. Bu yolun büyük bir bölümü zaten hazır. Kuzey Marmara otoyolu Büyükçekmece Gölü’ne yakın bir noktadan TEM’e bağlanacak.

Kuzey Marmara otoyolu Kağıthane Nakkaş yolu güzergahı
Kuzey Marmara otoyolu bağlantı yollarına ek olarak trafiği dağıtmak amacıyla Kağıthane ile Nakkaş arasında ayrı bir yol planlanmış durumda. Kağıthane’de İSKİ Genel Müdürlüğü’nden başlayan bu yeni yol, Gazi Mahallesi ve Başakşehir’den geçtikten sonra Küçükçekmece’nin arkasındaki Sazlıçeşme Baraj Gölü ve Hadımköy’den sonra Büyükçekmece Gölü’nün arkasında Nakkaş’tan Kuzey Marmara Otoyolu’na bağlanıyor. Bu ara bağlantı yolundan Habibler ve Sultançifliği’ne, Küçükçekmece’ye, Bahçeşehir’e, Hadımköy’e de çıkış var. Ardından da Hazerfen Havaalanı’nın yakınlarında TEM’e bağlantı söz konusu. Bu yeni yolun uzunluğu yaklaşık 38 kilometre olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>