kentsel-donusum-emsal-kask-taks-nedir

Kentsel dönüşüm emsal, TAKS ve KAKS ne demek?

Kentsel dönüşüm için 3 ve daha düşük emsal sınırı konması, “emsal nedir” sorusunun sorulmasına neden oluyor. Emsal ile birlikte TAKS ve KAKS ne demek açıklıyoruz.

Kentsel dönüşümde en çok emsal kelimesi ön plana çıkıyor. Peki Emsal nedir. Ne işe yarar? Nasıl uygulanır? Emsal ile birlikte pek bilinmeyen iki önemli terim olan TAKS ve KAKS nedir? İşte kentsel dönüşüm ile binasını yıkıp yeni bir bina yaptırmak isteyenlerin karşılaşacakları bu üç önemli terimin açıklamaları:

İmar durum belgesi nedir?
Emsalden once İmar durumu belgesi konusuna göz atalım.“Pparselin üstüne ne tür bir bina yapılabileceğini gösteren belge” olarak tanımlanan İmar durum belgesi o parselin kimlik kartıdır. Parsele ticari, konut ya da karma proje yapılıp yapılamayacağını gösterir. İmar durumu belgesinde o parselin emsal değeri, TAKS ve KAKS değerleri bulunur. Bu belge bağlı bulunulan belediyelerden alınabilir ama tapu sahiplerinin bizzat başvurmaları gerekli.

Emsal ya da diğer adıyla KAKS nedir?
Daha çok KAKS (Kat alanı katsayısı) olarak bilinen emsal nedir sorusunun yanıtı şöyle: Arsanın üzerine yapılacak toplam inşaat alanı, taban alanının emsal değeri ile çarpılmasıyla elde edilir.

Örneğin 500 metrekarelik bir arsaya kaç katlı bina yapılır sorusu emsal, KAKS ve TAKS değerleriyle hesaplanır. Şöyle ki:
Emsal ya da KAKS değeri 2 olan bir arsa 500 metrekare olsun. Bu arsaya 2 emsal değeri ile 1000 metrekarelik inşaat yapılabilir. Bu hesaplamaya çatı katı, asma kat, bodrum katı, kapalı otopark, yangın merdiveni ve asansör boşlukları dahil edilmiyor. Emsal ve KAKS değeri belli olan bir arsaya en fazla kaç katlı bina yapılabilir sorusunun yanıtı ise TAKS nedir sorusunun yanıtında gizlidir.

Peki TAKS nedir?
Taban alanı katsayısı olarak açılımı yapılan TAKS ise arsaya inşa edilecek binanın taban alanının minimum ve maksimum büyüklüğünü gösteren bir değerdir. TAKS değeri sayesinde 500 metrekarelik bir arsada ne kadar bahçe ya day an arsadan ne kadar uzaklıkta bir bina yapılabileceği anlaşılır. TAKS değeri doğal olarak 1’in altındadır ve genelde 0.20, 0.30, 0.50 gibi değerler taşır.

500 metrekarelik bir arsada 2 emsal değeri ve 0.30 TAKS değeri ile birlikte taban oturumu yani taban alanı en fazla 150 metrekare olan inşaat yapılabilir (500×0,30=150).

Emsal değeri 2 olan bu arsada maksimum 1000 metrekare inşaat izni varken, TAKS değerine göreyse her kat 150 metrekareden maksimum 6 ya da 7 katlı bir bina yapılabilir.

Kentsel dönüşümde kaç katlı bina yapılabilir
Emsal, KAKS ve TAKS nedir sorularını yanıtladık. Peki bu değerlerle sınırsız yükseklikte binalar yapılabilir mi? Tabi ki hayır. Her bölge ve mahalleye gore, hatta bir mahalledeki sokaklara gore farklılık gösterebilen emsal, taks ve kaks değerlerine ek olarak belediyeler bina yükseklik sınırı da getirebiliyorlar.

Örneğin 80 metreyi geçemeyecek olan bir böglede 2.000 metrekarelik bir arazide 2 emsal oranı ile 4000 metrekarelik inşaat alanı hakkı olmasına rağmen 0.25 TAKS oranı ile taban alanı en fazla 100 metre kare inşaata izin verilen bir arsada 40 katlı bina yapılamaz. Bu rakamları tamamen hayal ürünü verdik. Sonuç olarak inşaat alanı izni o arsaya istediğiniz yükseklikte bina yapılabileceği anlamına gelmiyor.

Eğer kentsel dönüşüm ile birlikte yeni bir arazi yaratacaksanız, öncesinde belediyeden mutlaka arsanızın emsal ve taks değerlerini öğrenin ve bu işle ilgili bir inşaat mühendisinden yardım alarak arsanıza en fazla kaç metrekare ve kaç katlı bir bina yapılabileceğini bilin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>