ferdi-iskan-harci

Ferdi iskan harcı 2013

Ferdi İskan ya da diğer bir ifadeyle Bağımsız Bölüm Kullanma İzin Belgesi almak şart. Peki ferdi iskan harcı 2013 ne kadar?

Ferdi İskan (Yapı Kullanma İzin Belgesi), bina inşaatı tamamlandıktan sonra alınması gerekli olan bir belge. Ferdi iskan belgesi, bağımsız bölüm sahiplerinin başvurusu ile her bağımsız bölüm için ayrı ayrı düzenleniyor. Bağımsız bölümde yaşamın sürdürülmesi için önem arz eden bu belge alınmadığı takdirde evlere su veya elektrik bile bağlanması imkansız.

Ferdi iskan belgesi, bağımsız bölümlerin bulunduğu binanın Yapı Kullanma İzin Belgesi varsa alınabiliyor. Genel bir izin olan Yapı Kullanma İzin Belgesi, binanın yasalara uygun bir şekilde inşa edildiğini gösteriyor.

Ferdi iskan nasıl alınır?
Ferdi İskan Belgesi, bağımsız bölümün bulunduğu binanın inşaatının tamamen bitmesi durumunda tamamı için ya da kısmen kullanılması mümkün kısımları tamamlandığı takdirde bu kısımların kullanılabilmesi için gereken Yapı Kullanma İzin Belgesi tanzim edildikten sonra alınıyor. Bu belgenin alımı yapı sahibi veya bağımsız bölüm sahiplerinin müracaatı ile gerçekleşiyor.

Ferdi iskan için gerekli belgeler
Ferdi iskan başvurusu için gerekli evraklar ise şöyle;

-Ferdi İskan Belgesi için öncelikle bu belgenin talep edildiği bağımsız bölüme ait son tarihli tapu veya tapu kayıt sureti,

-Belediye Gelirler Müdürlüğü’nden söz konusu bağımsız bölüme ait borcu olmadığına dair “Borcu Yoktur Belgesi”,

-Ad, Parsel ve bağımsız bölüm numarasını içeren Yapı Kullanma İzni talep eden bağımsız bölüm sahibi tarafından imzalı dilekçe,

-İlgili vergi dairesinden alınan bağımsız bölüme ait ilişik kesme belgesi”

Ferdi iskan harcı 2013
Ferdi iskan almanın zorunlu olduğunu belirttik. Söz konusu bu belge için başvurunun yapıldığı yerel makama bir ücret ödeniyor. Ferdi iskan harcı olarak nitelenen bu ücretin miktarı kurumdan kuruma değişiyor. Ancak ferdi iskan harcının, metrekare sayısına göre belirlendiğini unutmamak da fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>