istanbul - antalya - hizli - tren -projesi

İstanbul – Antalya hızlı tren projesi son durum!

İstanbul ile Antalya arasına yapılması planlanan hızlı tren projesi, 10. Kalkınma Planı kapsamına alındı. İstanbul – Antalya hızlı tren projesi son durum için haberimizi okuyun.

Türkiye’nin 10. Kalkınma Planı kapsamında yer alan başlıklar belli oldu. Hazine Müsteşarlığı, Maliye ve Kalkınma Bakanlığı, ulaşım sektörüne ilişkin yeni planlar üretiyor. Buna göre, 2018 yılı sonuna kadar 2 bin 496 kilometrelik hat yapılacak.

İstanbul – Antalya arası kaç saat?
10. Kalkınma Planı dahilinde, hızlı tren güzergahı ile İstanbul – Antalya arasındaki ulaşım mesafesinin de kısaltılması planlanıyor. Plana göre, 2018’in sonuna kadar Ankara – Sivas ve Ankara -Afyonkarahisar hızlı tren hatları hizmete açılacak. Ayrıca 10. Kalkınma Planı’nda; hızlı tren ağının İstanbul – Ankara – Sivas, Ankara – Afyonkarahisar – İzmir, Ankara – Konya ve İstanbul – Eskişehir – Antalya hatlarından oluşacağı yer alıyor.

Böylelikle Ankara ve İstanbul Antalya’ya hızlı trenle bağlanırsa, Ankara’dan Konya – Manavgat güzergahı takip edilerek 2 saat 45 dakikada Antalya’ya varılacak. 714 kilometre mesafeye sahip İstanbul ile Antalya arası ise 4 saat 30 dakikaya inecek.

İstanbul – Ankara hızlı tren hattı deneme seferleri 30 Eylül’de
İstanbul ile Ankara arasını 3 saate düşürecek İstanbul – Ankara hızlı tren hattı projesinde ise sona yaklaşılıyor. Projede 30 Eylül 2013’te deneme seferlerinin yapılması planlanıyor. 533 kilometrelik Ankara – İstanbul hızlı tren hattının açılışı 29 Ekim’de Marmaray ile birlikte yapılacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>