tapu - harcini - kim - oder

Tapu harcını alıcı mı satıcı mı öder?

Tapu harcı, konut alım – satımında ödenmesi gereken bir masraf kalemidir. Peki tapu harcını alıcı mı satıcı mı öder?

Emlak alım – satımı esnasında ortaya çıkan tapu harcını alıcı mı yoksa satıcı mı öder dersiniz? Hemen yanıtlayalım.
2012 yılında bir gayrimenkulun alım satımında söz konusu gayrimenkulun satış bedeli üzerinden binde 33 oranında tapu harcı alınıyordu. Ancak 2013 yılında bu oranlar değişti ve buna göre, gayrimenkulun satış bedeli üzerinden binde 20’şer oranında tapu harcı ödenmeye başlanıldı.

Tapu harcını kim öder? 
Söz konusu tapu harcını kimin ödeyeceği de mevzuatta belirtiliyor. Buna göre tapu harcı hem alıcı hem satıcı tarafından ayrı ayrı ödeniyor. Yani gayrimenkulun gerçek satış bedeli üzerinden ödenecek toplam binde 40 oranındaki tapu harcının binde 20’sini alıcı, geri kalan diğer binde 20’sini ise satıcı ödüyor.

Tapu harcı hesaplama örnekleri…
500 bin TL’lik bir evin satışında ki eğer satış bedeli gerçek bedel üzerinden bildirilmiş ise alıcı ve satıcının ödemesi gereken tapu devir harcı tutarı 20 bin TL olur. Tapu harcı masrafları tapu bedelinin alıcı ve satıcı için ayrı ayrı binde 20’si oranında olduğu için 500 bin TL’lik bir gayrimenkulun satışında ödenecek tapu harcı da 20 bin TL rakamına denk gelir. Ve bu oran alandan ve satandan ayrı ayrı tahsil edilir. Ancak altını çizmekte fayda var; bu rakamlara döner sermaye masrafları dahil olmuyor. Bu masraflar için de yaklaşık 150 – 200 TL arasında bir rakamı gözden çıkarmak gerekiyor.

2013 mevzuatına göre tapu harcı hesaplama konusuna dair diğer örnekler ise şöyle..

– 400 bin TL’lik bir gayrimenkulun satışında ödenecek tapu harcı miktarı 16 bin TL,
– 300 bin TL’lik bir gayrimenkulun satışında ödenecek tapu harcı miktarı 12 bin TL,
– 200 bin TL’lik bir gayrimenkulun satışında ödenecek tapu harcı miktarı 8 bin TL,
– 100 bin TL’lik bir gayrimenkulun satışında ödenecek tapu harcı miktarı da 4 bin TL olur.

“Tapu harcını alıcı mı satıcı mı öder?” üzerine 2 düşünce

  1. bu oran binde 20 , 10 alıcı 10 satıcı mı ?? yoksa binde 40 20 alıcı 20 satıcımıdır?? Ayrıca devlet ihale olarak alınan gayrımenküllerde de satıcı devlet olduğu için omu öder ??

    1. Tapu masrafı alıcı için de satıcı için de ceplerinden tapu’da gösterilen tutar üzerinden yüzde 2, ya da binde 20 oranında tapu harcı ödenmesini gerektirir. 100.000 tl’lik bir ev alacaksınız diyelim. Bunun tapudaki raiş bedeli de 100 bin olsun. tapu dairesi hem satan hem de alan için iki farklı tapu harcı dekontu düzenler ve ikisi de 2.000 tl’liktir. Toplam 4 bin tl’nin ziraat ya da benzeri bir bankaya ödenmesi ve ödendi dekontlarının tapuya getirilmesi gereklidir. Türkiye’de çoğu satıcı “tapu masraflarına karışmam” dediği için genelde tapu harçlarını yani tapu masraflarını alıcı karşılar ve ona binde 40 şeklinde yansır. Yani alıcı hem satan hem de kendisi adına ödeme yapar.

      Devlet ihalelerinde ise devlet şımarıklık yapmayacağı için alıcıya kendisine düşen tapu masrafını ödetmez ama devlet bir de kdv isteyebilir. Kamu ihale kanununda bu tip satışlarda zaten devletin tapu harcı ödemeyeceğine ilişkin tebliğler vardır. Ama siz gene de kdv ödemek zorunda kalabilirsiniz. İhale şartnamesinde belirtilmiş olmalıdır. Yani devlet ihalesi ile satılan gayrımenkullerde alıcılar yalnızca binde 20 tapu harcı öder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>