ankara-istanbul-hizli-tren-seferleri

Ankara – İstanbul hızlı tren seferleri ne zaman başlayacak?

Test sürüşlerinin Temmuz ayında yapılacağına dair yapılan planları gerçekleşmeyen Ankara – İstanbul hızlı tren seferleri ne zaman başlayacak?

Ankara ile İstanbul arasını 3 saate indirecek Ankara – İstanbul hızlı tren hattı projesinde test sürüşlerinin Temmuz ayında başlanacağı planlanmıştı. Ancak bu plan gerçekleşemeyecek. Ankara – İstanbul hızlı tren seferleri için test sürüşlerine Ekim ayında başlanması hedefleniyor. Bu durumda Ankara – İstanbul hızlı tren projesinin açılışı 29 Ekim’e yetişemeyecek.

Ankara – İstanbul hızlı tren son durum
Altyapıda yüzde 95, üstyapıda yüzde 35 seviyesinde gerçekleşme sağlanan proje çerçevesinde bine yakın makine ve 2 bin 600 kişi çalışıyor. Projede ayrıca Köseköy ve Sapanca’dan sonra İzmit’e kadar da ayrı bir çalışma daha yapılıyor.

İstanbul Ankara hızlı tren hattı tamamlandığında Gebze’de Marmaray ile entegre olarak Avrupa ile kesintisiz yolcu ve yük taşımacılığı yapılacak. 533 km olan İstanbul Ankara hızlı tren projesinin tamamlanmasıyla seyahat eden yolcu içerisinde yüzde 10 olan demiryolu yolcu payı yüzde 78′e yükselecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>