mecidiyekoy-mahmutbey-metro-haritasi-duraklari

Mecidiyeköy Mahmutbey metrosu 3 yılda bitecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 18 Eylül tarihinde Mecidiyeköy Mahmutbey metrosu yapım ihalesine çıkıyor. Projenin bitiş süresi ise 1095 gün, yani 3 yıl olarak belirlenmiş durumda.

Mecidiyeköy’den Mahmutbey’e uzanacak olan yeni metro hattı için ihale 18 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Eğer 2020 olimpiyatlarını kazanan kentin açıklanacağı 13 Eylül 2013 tarihinde İstanbul’un adı okunursa, bu ihalenin ötelenmeden bir an önce sonlandırılıp inşaata başlanacağı kesinleşmiş olacak. 17.5 kilometrelik bu yeni metro hattının 3 yıl içinde bitirilmesi planlanıyor. Bütçesi ise yaklaşık 2.5 milyar TL’yi bulabilir.

Mecidiyeköy Mahmutbey metrosuna Kabataş ve Beşiktaş uzatması da eklenecek. Bu yeni metro hattının en can alıcı etabı ise Kağıthane – Nurtepe ve Alibeyköy güzergahı olacak. Zira bu üç durakta kot farkı 120 metrelik Mecidiyeköy’e nazaran 7 metreye kadar iniyor. Bu hattın viyadüklerle geçilmesi, yani tıpkı Haliç metrosunun Haliç’in üstünden geçmesi gibi, metronun bu güzergahta yeryüzüne çıkması söz konusu olacak.

Mecidiyeköy – Mahmutbey metrosu bittiğinde, bu iki nokta arasındaki seyahat süresi 26 dakika olması planlanıyor. Mecidiyeöy Mahmutbey arasındaki duraklar ise şöyle sıralanıyor:

Mecidiyeköy Mahmutbey istasyonları
1-Mecidiyeköy istasyonu
2-Çağlayan istasyonu
3-Kağıthane istasyonu
4-Nurtepe istasyonu
5-Alibeyköy istasyonu
6-Yeşilpınar istasyonu
7-Veysel Karani istasyonu
8-Akşemsettin istasyonu
9-Kazım Karabekir istasyonu
10-Yeni Mahalle istasyonu
11-Karadeniz Mahallesi (Metris) istasyonu
12-Tekstilkent (GİY-KOOP) istasyonu
13-100. Yıl Mahallesi istasyonu
14-Milliyet TEM istasyonu
15-Mahmutbey istasyonu

Ufukta Ispartakule – Kabataş metrosu var
Mecidiyeköy Mahmutbey metrosunun bir sonraki aşamasında ise, tıpkı Taksim – 4. Levent metro hattının zamanla şimdiki Şişhane – Hacıosman metrosuna dönüşmesi gibi, Ispartakule – Kabataş metrosuna dönüşme planları var. Ancak bu hattın 2020 olimpiyatlarını İstanbul’un alması halinde 2018 ya da 2019’a kadar plan ve projelendirilip, ihale edilip inşa edilmesi söz konusu olabilecek. Metronun Ispartakule’ye kadar gelmesi, Ispartakule konut projelerinin de beklentilerin çok üstünde fiyatlanmasına, prim yapmasına neden olabilir.

Mecidiyeköy Mahmutbey metro ihalesi ile ilgili ihale şartnamesi ve diğer bilgiler EKAP sitesinden 87848 numaralı ihale kayıt numarası aratılarak temin edilebilir.

“Mecidiyeköy Mahmutbey metrosu 3 yılda bitecek” üzerine bir düşünce

  1. mecideyeköy mahmutbey metro hattının aksemsettin duragından sonra yeni acılan gaziosmanpasa taksim ilk yardım hastanesinin bölge hastanesi konumu oldugundan ayrıca sultangazi yunus emre mah. metro ile teması olması açısından bir sonraki duragın hastane olmasını talep ederiz çok yararlı olur. ayrıca topkapı habibler hattına aktarma istasyonu planlanırsa çok yararlı olur. tesekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>