marmaray---guzergahi

Marmaray geçiş ücreti belli oldu: Metro ve metrobüs ile aynı

Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 29 Ekim 2013 tarihinde açılacak olan Marmaray hattında ücretlerin İstanbul’daki diğer toplu taşıma araçları tarifeleriyle aynı olacağını açıkladı.

Marmaray ücret tarifesi Metro ve Metrobüs ya da otobüslerle aynı olacak. Tek yön için 1.95 TL ücret alınacak. Ayrıca Marmaray geçiş ücretinde İstanbul Kart kullanılabilecek. İstanbul kart kullananların yararlandığı indirimli aktarma ücretleri Marmaray hattında da geçerli olacak.

Kartal yönünden gelip Eminönü ya da metro ile gelecek yolcular Ayrılıkçeşme durağında inip Marmaray’a aktarma yapabilecekler. Kadıköy yönünden Sirkeci tarafına geçmek isteyenlerse Kadıköy metro durağından metroya binip, Ayrılıkçeşme durağında inip, Marmaray’a aktarma yapabilecekler. Bu yolcuların ne kadarının vapur ya da Turyol motorlarından ziyade Marmaray tercihi yapacakları merakla bekleniyor.

Üsküdar yolcuları da, karşıya, yani Eminönü ve Sirkeci tarafına vapurla geçmek yerine, Üsküdar meydanındaki Marmaray durağından Sirkeci durağına kolayca ulaşabilecekler. Üsküdar’daki Üsküdar – Sancaktepe metro hattı, en erken 2015 yılında devreye gireceğinden, bu hat üzerindeki, özellikle Ümraniye tarafından gelecek yolcu trafiği için Marmaray’a ulaşmak metro açılana kadar eziyet olacak.

marmaray-guzergahi-haritasi

Marmaray durakları şu istasyonlardan oluşuyor:
Anadolu Yakası Marmaray durakları:
1- Marmaray Ayrılıkçeşme durağı: Bu durakta yalnızca Kadıköy – Kartal Metrosu aktarması yapılabilecek. Metrobüs aktarması bulunmuyor. Metrobüs yolcuları dilerlerse Uzunçayır’da inip, Kadıköy yönüne giden metroya binip iki durak sonra Ayrılıkçeşme’de inebilirler ama Uzunçayır durağında uzun bir yürüme mesafeleri bulunuyor.

2- Marmaray Üsküdar durağı: Bu durakta şimdilik metro aktarması yok ama Üsküdar – Sancaktepe metro hattı açıldığında Sancaktepe – Çekmeköy – Ümraniye hattından gelen yolcular bu durakta Marmaray aktarması yapabilecek. Ayrıca pek çok minibüs, dolmuş ve otobüsler Üsküdar meydanında olduğundan, Marmaray buradaki yolcu trafiğinin önemli bir kısmını Sirkeci tarafına taşıyabilecek.

Avrupa yakası Marmaray durakları:
1- Marmaray Sirkeci durağı: Sirkeci’den Üsküdar ya da Kadıköy yönüne geçmek Marmaray’la çok kolay olacak. Eminönü ve Sirkeci istikametinden gelecek yolcular, bu iki durağa da Marmaray’la birkaç dakikada ulaşabilecek. Ayrıca Kabataş – Bağcılar T1 tramvay hattından gelecek yolcular da Sirkeci durağında inip, biraz yürüyüp Marmaray’a aktarma yapabilecekler.

2- Marmaray Yenikapı durağı: Bu durak Aksaray istikametinden gelecek yolcuların Sirkeci’ye ve oradan da Üsküdar ya da Kadıköy’e, ya da Ayrılıkçeşme durağından aktarma yaparak metro ile Kartal’a kadar kolay yoldan ulaşmalarını sağlayacak.

3- Marmaray Kazlıçeşme durağı: Marmarayı’ın Avrupa yakasındaki şimdilik ilk ya da son durağı olan Kazlıçeşme durağı Zeytinburnu istikametinden gelecek yolcuları Marmaray’a aktaracak. Atatürk havalimanı yolcuları ise şimdilik Marmaray’ın rahatlığından yoksunlar. Çünkü sahildeki Marmaray Kazlıçeşme durağından sonra önce E5’teki T1 hattına ulaşacak, oradan da M1 hattına iki aktarma yapmak zorunda kalacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>