3-kopru-insaati-fotograflari-kasim-2013-1

3. köprü inşaatı Kasım 2013 son durumu nasıl?

3. köprü ve Kuzey Anadolu otoyolunda inşaatlarında kritik bir viraja girildi. 3. Köprüde yol seviyesi için çalışmalar başlarken, Anadolu yakasındaki dev viyadük ve Avrupa yakasındaki aç kapa tünelleri inşaatı devam ediyor.

3. Köprü, yani Yavuz Sultan Selim köprüsü inşaatında köprü ayaklarının yüksekliği 90 metreyi geçti. Bu ayakların 61 ve 71. metreleri arasında köprü ile kule ayakları bağlantı noktaları belirmeye başladı. Tabliye seviyesi olarak bilinen bu yükseklikte yakın bir gelecekte köprünün yol kısmı inşaatı başlayacak.

3. köprü inşaatı nasıl ilerliyor?
3. köprü inşaatında bulunan köprü ayakları inşaatında her bir kulede ortalama 65’er işçi çalışıyor. Kuleler Kasım ayı itibariyle günde yaklaşık 2 metre olarak yükseliyor. Kulelerin yüksekliği 208 metreye geldiğinde beton dökümü bitecek. Toplam 320 metre yüksekliğinde inşa edilecek 3. Köprü ayaklarında 208. metreden 320. metreye kadar olan kısım ankraj kutularının montajı ile yükselecek. Kuleler tamamlandıktan sonra Bopaz geçişi zaman zaman trafiğe kapatılarak dev taşıyıcı halatların döşenmesi işlemi başlayacak. Daha sonra da aşama aşama tabliye tabakaları 3. Köprü üzerindeki yuvalarına monte edilecek ve 3. Köprü yolu kısım kısım ortaya çıkmaya başlayacak.

3. köprü Anadolu yakası çıkışı ya da girişi viyadüğü
3. köprünün Anadolu yakasında köprü çıkışında dev bir viyadük bulunacak. Proje kapsamında Asya kıtasındaki 17 viyadükten en büyüğü olacak V-20 adlı bu viyadük 320 metre uzunluğunda ve 44 metre genişliğinde inşa ediliyor. V-20 viyadüğünün 2014 yılı içinde bitirilmesi planlanıyor. Bu viyadüğün inşası sırasında patlatılan dinamitlerin Asya yakasındaki Poyrazköy sakinlerinin zaman zaman irkilmelerine de neden olduğu gözleniyor.

3-kopru-insaati-fotograflari-viyaduk-dinamit-patlatma

3. Köprü Avrupa yakası çıkışı ya da girişi tüneli
3. köprü inşaatının Avrupa yakasında ise köprüden hemen sonra araçlar 700 metre uzunluğundaki bir tünele girerek Garipçe’yi ve Demirciköy’ün bir kısmını toprağın altından geçecekler. 3. Köprü Avrupa yakası çıkışındaki tünelin 18 ayda, yani 2015 yılının Nisan ya da Mayıs ayında, 3. Köprünün açılışından hemen önce bitirilmesi hedefleniyor.

3-kopru-insaati-poyrazkoy-manzarasi-kasim2013

Yavuz Sultan Selim köprüsü inşaatı ne zaman bitecek ya da 3. köprü ne zaman açılacak?
3. Köprü, yani Yavuz Sultan Selim köprüsünün resmi açılışının 29 Mayıs 2015 tarihine yetiştirilmesi hedefleniyor ancak 3. köprü şantiyesinden Emlakfocus.com olarak edindiğimiz bilgiler, öncelikli olarak 29 Ekim 2015 tarihini garanti altına alma eğiliminin ağır bastığını gösteriyor. Meteorolojik şartlar, olası bürokratik engeller ya da olağanüstü gelişmeler yaşanmadığı takdirde, 3. köprü inşaatı ve buna paralel olarak inşa edilen Kuzey Anadolu Otoyolunun 3. köprü bağlantıları tam anlamıyla 2015 yılı içinde bitmiş ve kullanıma açılmış olacak.

3. köprü ve Kuzey Anadolu otoyolu ile İzmit Körfez köprüsü geçişi, İstanbul Bursa otoyolu da dahil olmak üzere 2015 yılının en önemli ulaşım hamlelerinden olacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>