marmaray-seferleri

Marmaray’da tarifeli ücretli seferler 13 Kasım’da başlıyor

TCDD’nin işletmesinde hizmet veren Marmaray’ın ücretli ve tarifeli seferleri 13 Kasım 2013 günü resmen başlıyor. Marmaray bilet fiyatları ise şöyle olacak…

29 Ekim’de açılışı yapılan Marmaray’ın 15 günlük ücretsiz sefer döneminde sona gelindi. Yarından, yani 13 Kasım 2013 tarihinden itibaren Marmaray’da ücretli ve tarifeli seferler başlayacak.

Marmaray durakları şimdilik 5 duraktan oluşuyor. Anadolu yakasında Ayrılıkçeşme durağından başlayan Marmaray daha sonra Üsküdar’a uğruyor. Buradan boğazın altından geçen Marmaray, Avrupa yakasında Sirkeci istasyonunda ve ardından da Yenikapı istasyonunda duruyor. Marmaray’ın Avrupa yakasındaki son durağı ise Kazlıçeşme durağı. 13 Kasım 2013 tarihinde başlayacak ücretli seferlerle birlikte Sirkeci Durağı ya da İstasyonu ne zaman açılacak sorusu da tarihe karışmış olacak. Zira, Marmaray Sirkeci istasyonu bu tarihte yolcu indirmeye ve bindirmeye başlayacak.

Marmaray ücret tarifesi, bilet fiyatları ne kadar?
Marmaray’da TCDD’nin vereceği biletlerin dışında İstanbulkart sahipleri de kartlarındaki krediler ile yolculuk yapabilecek. İstanbulkart’ın dışında Marmaray’a özel aylık abonman kartları da satışa çıkıyor. İstanbulkart aylık abonman kullanımı Marmaray’da geçerli olmayacak.

Marmaray bilet fiyatları:
– Marmaray tek geçişli bilet fiyatı: 3 TL
– Marmaray 3 geçişli bilet fiyatı: 8 TL
– İstanbulkart Akbil ile tüm geçişler fiyatı (Tam): 1.95 TL
– İstanbulkart Akbil ile tüm geçişler fiyatı (Öğrenci): 1 TL
– TCDD Aylık Abonman fiyatı (Tam): 70 TL:
– TCDD Aylık Abonman fiyatı (Genç 26 yaş): 50 TL
– TCDD Aylık Mavikart fiyatı (Tam): 155 TL
– TCDD Aylık Mavikart fiyatı (Öğrenci): 70 TL

Marmaray Aktarma ücretleri
– Tüm aktarmalar (1-5 arası Tam) fiyatı: 1.40 TL
– Tüm aktarmalar (1-5 arası Öğrenci) fiyatı: 0.40 TL
– Engelli aktarma ücreti: 0.975 TL
– Marmaray bagaj ücreti tek geçiş bilet bedeli: 3 TL

Marmaray sefer saatleri
Marmaray’da şimdilik sefer saatleri her 10 dakikada bir olarak belirlenmiş durumda. Yolcu yoğunluğuna göre mesai saatleri başlangıcı ve bitiminde gerek görüldüğü takdirde sefer saatleri her 5 dakikada bire kadar indirilecek. Marmaray seferleri sabah 06:00’da başlayacak ve gece 24:00’a kadar devam edecek. Kazlıçeşme durağından gece en son sefer 23:40’da yapılacak.

“Marmaray’da tarifeli ücretli seferler 13 Kasım’da başlıyor” üzerine 2 düşünce

    1. Aylık mavi kart, İETT tarafından verilen bir toplu ulaşım kartıdır ve içinde 180 kredi bulunmaktadır. Her bir yolculuk kartın içindeki krediden bir kredi azaltır. Mavi kart sahipleri ayda 180 defa toplu ulaşım araçlarını kullanabilirler. Marmaray için Mavikart sahiplerinin kartlarındaki krediden her bir yönde 1 kredi düşülecektir. Mavikart, İETT’nin tüm ulaşım araçlarının yanı sıra Marmaray’da da geçerli olacaktır.

      TCDD aylık abonman ise TCDD tarafından satılan bir karttır. TCDD, Marmaray için özel bir abonman kart çıkarmıştır. Bu abonman kart ile tam abonman kart fiyatı olan 70 TL’ye sınırsız olarak Marmaray’dan yararlanılabilir. Ancak bu kart yalnızca Marmaray’da geçerlidir. Diğer TCDD trenlerinde ya da İETT’nin metro, metrobüs, vapur, denizotobüsü ve otobüs gibi seferlerde kullanılamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>