emlak-vergisi-hesaplama-2014

Emlak vergisi hesaplama 2014

Emlak vergisi miktarları 2014’te nasıl olacak? Emlak vergisi hesaplama 2014 için haberimizi okuyun.

Emlak vergisi, taşınmaz sahiplerinin her yıl belirlenen tarihlerde ödemesi gereken bir vergi türü olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu bu vergi her yıl, ‘yeniden değerleme oranının yarısı’ kadar artış gösterirken, Bakanlar Kurulu’nun bu artışı ‘yeniden değerleme oranı kadar’ belirlemeye yetkisi bulunuyor. Ancak dört yılda bir yeniden belirlenen emlak vergisi değeri 2014 yılında bazı değişikliklere uğrayabilir. Bunun nedeni ise 2014’te arsaların emlak vergisi değerlerinin takdir komisyonlarınca cadde ve sokaklar için yeniden belirlenmiş olması.

Arsa değeri ile emlak vergisi arasındaki ilişki
Takdir komisyonlarınca illerdeki cadde ve sokakların arsa değerlerinin yeniden belirlenmesi ile emlak vergisi değeri arasında yakın bir ilişki bulunuyor. Çünkü konut, dükkan vb taşınmazların değeri saptanırken, maliyet bedeline arsa payının değeri de ekleniyor. Hal böyle olunca, arsa payı değerinin yüksek olduğu bölgelerde emlak vergisi 2014 yılında artış gösterecek. Bu artış özellikle büyükşehirlerin arsa payı değerinin yüksek olduğu semtlerde kendini gösterecek.

Bir örnek…
Emlak vergisi hesaplama 2014‘ü bir örnekle açıklamak gerekirse;
800 metrekarelik bir arsanın üzerindeki binada 150 metrekarelik büyüklüklere sahip 7 dairenin olduğunu varsayarsak, 150 metrekarelik her dairenin değerine, 800 / 7’lik arsa değerinde eklenecek. Bu durumda ödenmesi gereken emlak vergisi de artış gösterecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>